Vishay/Vitramon VJ0402D3R6DLCAC
VJ0402D3R6DLCAC picture photo
Mfg. Part Number
VJ0402D3R6DLCAC
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 3.6PF 200V NP0 0402
Datasheet Download
VJ0402D3R6DLCAC.pdf
Availability of VJ0402D3R6DLCAC
QUANTITY
VJ0402D3R6DLCAC Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0402D3R6DLCAC
Internal Part NumberEIS-VJ0402D3R6DLCAC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3.6pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.61mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0402D3R6DLCAC
Related LinksVJ0402D, VJ0402D3R6DLCAC Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0402D3R6DLCAC Details Description
Related parts for VJ0402D3R6DLCAC
FIXED IND 68UH 135MA 6.7 OHM TH datasheet.pdf
SENSOR 300PSI M12-1.5 6G 4-20MA datasheet.pdf
IC STEREO AUD CODEC W/USB 28SSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
OSC MEMS 1.8432MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
60719-3 TOOLING WASHER datasheet.pdf
CONN VALVE PLUG datasheet.pdf
CABLE 10POS .100 JUMPER 6 INCH datasheet.pdf
IC OPAMP LOW POWER 6WLP datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf