Vishay/Vitramon VJ0402D3R9CLXAC
VJ0402D3R9CLXAC picture photo
Mfg. Part Number
VJ0402D3R9CLXAC
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 3.9PF 25V NP0 0402
Datasheet Download
VJ0402D3R9CLXAC.pdf
Availability of VJ0402D3R9CLXAC
QUANTITY
VJ0402D3R9CLXAC Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0402D3R9CLXAC
Internal Part NumberEIS-VJ0402D3R9CLXAC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3.9pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.61mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0402D3R9CLXAC
Related LinksVJ0402D, VJ0402D3R9CLXAC Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0402D3R9CLXAC Details Description
Related parts for VJ0402D3R9CLXAC
CONN HEADER .100 DUAL STR 56POS datasheet.pdf
TVS DIODE 30.8VWM 49.9VC SMD datasheet.pdf
CONN RING 90DEG 6 AWG #10 TIN datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 10A WAFER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 5.1V 3.5A datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf