Stackpole Electronics Inc. RSF1FT475R
RSF1FT475R picture photo
Mfg. Part Number
RSF1FT475R
Brief Description
RES MO 1W 475 OHM 1% AXIAL
Datasheet Download
RSF1FT475R.pdf
Availability of RSF1FT475R
QUANTITY
RSF1FT475R Order Process
Ship out your order
Specifications of RSF1FT475R
Internal Part NumberEIS-RSF1FT475R
Standard Package2,500
SeriesRSF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)475
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.177" Dia x 0.433" L (4.50mm x 11.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSF1FT475R
Related LinksRSF1F, RSF1FT475R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSF1FT475R Details Description
Related parts for RSF1FT475R
RES SMD 113K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 220PF 25V X7R 0603 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 3POS STR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
RES 4.02K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
VARIABLE TRANSFORMER 280V 70A datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V CML HIGH 50PPM datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X30MM L-TAB datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
STR PLUG, 3.5MM, BLK, RH, 10 POS datasheet.pdf