Vishay/Vitramon VJ0402D4R7BXCAJ
VJ0402D4R7BXCAJ picture photo
Mfg. Part Number
VJ0402D4R7BXCAJ
Brief Description
CAP CER 4.7PF 200V NP0 0402
Datasheet Download
VJ0402D4R7BXCAJ.pdf
Availability of VJ0402D4R7BXCAJ
QUANTITY
VJ0402D4R7BXCAJ Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0402D4R7BXCAJ
Internal Part NumberEIS-VJ0402D4R7BXCAJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.61mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0402D4R7BXCAJ
Related LinksVJ0402D, VJ0402D4R7BXCAJ Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0402D4R7BXCAJ Details Description
Related parts for VJ0402D4R7BXCAJ
RES SMD 16.2 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 2.05M OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC LEVEL TRANSLATOR 8CH 28-TQFN datasheet.pdf
DUPLEXER SAW 2.14GHZ W-CDMA SMD datasheet.pdf
RES SMD 1.6K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 300W datasheet.pdf
FUSE 125V ALARM W/LENS .750A datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 60POS .100 L.210 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf