Vishay/Vitramon VJ0402D510FXXAP
VJ0402D510FXXAP picture photo
Mfg. Part Number
VJ0402D510FXXAP
Brief Description
CAP CER 51PF 25V NP0 0402
Datasheet Download
VJ0402D510FXXAP.pdf
Availability of VJ0402D510FXXAP
QUANTITY
VJ0402D510FXXAP Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0402D510FXXAP
Internal Part NumberEIS-VJ0402D510FXXAP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance51pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.61mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0402D510FXXAP
Related LinksVJ0402D, VJ0402D510FXXAP Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0402D510FXXAP Details Description
Related parts for VJ0402D510FXXAP
TRANS NPN 40V 0.2A SOT416 datasheet.pdf
CABLE ASSY HSSDC2 P-P 7POS 1M datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86PS .100 PRESSFIT datasheet.pdf
IC ADC 12BIT W/REF 28-DIP datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 16V X5R 0201 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
HOOK-UP SOLID 18AWG ORANGE 1000' datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
BERGSTIK II SNGL RA datasheet.pdf
CONN PLUG 8P INLINE SKT SLD CUP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf