Vishay/Vitramon VJ0402D510KXAAJ
VJ0402D510KXAAJ picture photo
Mfg. Part Number
VJ0402D510KXAAJ
Brief Description
CAP CER 51PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
VJ0402D510KXAAJ.pdf
Availability of VJ0402D510KXAAJ
QUANTITY
VJ0402D510KXAAJ Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0402D510KXAAJ
Internal Part NumberEIS-VJ0402D510KXAAJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance51pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.61mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0402D510KXAAJ
Related LinksVJ0402D, VJ0402D510KXAAJ Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0402D510KXAAJ Details Description
Related parts for VJ0402D510KXAAJ
RES SMD 0.91 OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
IC MPU RESET CIRC 2.31V SC70-3 datasheet.pdf
IC BATTERY BACKUP 3.08V 10-UDFN datasheet.pdf
IC PLL CLK MULTIPLIER 8-MSOP datasheet.pdf
THERMOSTAT 3100 SERIES HERMETIC datasheet.pdf
DIN RAIL RELAY MOD DPDT 120VAC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 2.5A 36.4 MOHM datasheet.pdf