Vishay/Vitramon VJ0402D560FLXAP
VJ0402D560FLXAP picture photo
Mfg. Part Number
VJ0402D560FLXAP
Brief Description
CAP CER 56PF 25V NP0 0402
Datasheet Download
VJ0402D560FLXAP.pdf
Availability of VJ0402D560FLXAP
QUANTITY
VJ0402D560FLXAP Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0402D560FLXAP
Internal Part NumberEIS-VJ0402D560FLXAP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance56pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.61mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0402D560FLXAP
Related LinksVJ0402D, VJ0402D560FLXAP Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0402D560FLXAP Details Description
Related parts for VJ0402D560FLXAP
IC PROGRAM 4.900V RESET SOT23-5 datasheet.pdf
IC SHIFT REG 8BIT SIPO 14-SOIC datasheet.pdf
RES 300 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN SOCKET .4MM 30POS SMD datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.1A 20V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
TG SERIES SHEET 150X150X2MM datasheet.pdf
TVS DIODE 9VWM 15.4VC P600 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
FIXED IND 5.6MH 180MA 11.2 OHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD .050" 55POS SMD datasheet.pdf
TUBING CORRUGATED SLIT 1.25" datasheet.pdf