Vishay/Vitramon VJ0402D560GXAAP
VJ0402D560GXAAP picture photo
Mfg. Part Number
VJ0402D560GXAAP
Brief Description
CAP CER 56PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
VJ0402D560GXAAP.pdf
Availability of VJ0402D560GXAAP
QUANTITY
VJ0402D560GXAAP Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0402D560GXAAP
Internal Part NumberEIS-VJ0402D560GXAAP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance56pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.61mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0402D560GXAAP
Related LinksVJ0402D, VJ0402D560GXAAP Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0402D560GXAAP Details Description
Related parts for VJ0402D560GXAAP
RES SMD 30.1KOHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20TSSOP datasheet.pdf
SENSOR 50PSIS 7/16 UNF 4-20 MA datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 15A 125V datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 4POS WALL MNT PINS datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 16V 20% 2917 datasheet.pdf
Connector Receptacle USB TypeA 2.0 4 Position Through Hole, Right Angle, Vertical datasheet.pdf
TVS DIODE 40VWM 64.8VC SMCJ datasheet.pdf
FIXED IND 8.2MH 57MA 119 OHM SMD datasheet.pdf
NGR MON. UNIV. PROFIBUS CE/C-T datasheet.pdf
TVS DIODE 45VWM 72.7VC 214AB datasheet.pdf
CAP FILM 0.33 UF 10% 250 VDC RAD datasheet.pdf