Vishay/Vitramon VJ0402D560MXXAJ
VJ0402D560MXXAJ picture photo
Mfg. Part Number
VJ0402D560MXXAJ
Brief Description
CAP CER 56PF 25V NP0 0402
Datasheet Download
VJ0402D560MXXAJ.pdf
Availability of VJ0402D560MXXAJ
QUANTITY
VJ0402D560MXXAJ Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0402D560MXXAJ
Internal Part NumberEIS-VJ0402D560MXXAJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance56pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.61mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0402D560MXXAJ
Related LinksVJ0402D, VJ0402D560MXXAJ Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0402D560MXXAJ Details Description
Related parts for VJ0402D560MXXAJ
IC VREF SHUNT 2.5V 8SOIC datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 3A 120V datasheet.pdf
SWITCH PLUNGER SPDT 0.1A SOLDER datasheet.pdf
RND SPACER 0.105" NYLON 25.02MM datasheet.pdf
OSC MEMS 32.768MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 150K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 9A 7.8 MOHM SMD datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 30W datasheet.pdf
BCH-500V- 9 BK datasheet.pdf
CAP FILM 0.01UF 5% 1000VDC AXIAL datasheet.pdf