Vishay/Vitramon VJ0402D5R1CLCAJ
VJ0402D5R1CLCAJ picture photo
Mfg. Part Number
VJ0402D5R1CLCAJ
Brief Description
CAP CER 5.1PF 200V NP0 0402
Datasheet Download
VJ0402D5R1CLCAJ.pdf
Availability of VJ0402D5R1CLCAJ
QUANTITY
VJ0402D5R1CLCAJ Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0402D5R1CLCAJ
Internal Part NumberEIS-VJ0402D5R1CLCAJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance5.1pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.61mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0402D5R1CLCAJ
Related LinksVJ0402D, VJ0402D5R1CLCAJ Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0402D5R1CLCAJ Details Description
Related parts for VJ0402D5R1CLCAJ
CONN RING SEALABLE 5/16 10-12AWG datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 2POS STR 3.5MM datasheet.pdf
TVS DIODE 25.6VWM DO220AA datasheet.pdf
TVS DIODE 15VWM 40VC SOT23 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100" WW datasheet.pdf
RES SMD 2.2K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
RES 30.1 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 169K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
GK NICU NRSG PU V0 REC datasheet.pdf
CONN ARRAY FEMALE 240POS SMD datasheet.pdf