Vishay/Vitramon VJ0402D5R6BXBAP
VJ0402D5R6BXBAP picture photo
Mfg. Part Number
VJ0402D5R6BXBAP
Brief Description
CAP CER 5.6PF 100V NP0 0402
Datasheet Download
VJ0402D5R6BXBAP.pdf
Availability of VJ0402D5R6BXBAP
QUANTITY
VJ0402D5R6BXBAP Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0402D5R6BXBAP
Internal Part NumberEIS-VJ0402D5R6BXBAP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance5.6pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.61mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0402D5R6BXBAP
Related LinksVJ0402D, VJ0402D5R6BXBAP Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0402D5R6BXBAP Details Description
Related parts for VJ0402D5R6BXBAP
CONN HEADER .100 DUAL R/A 48POS datasheet.pdf
RES SMD 6.49 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100 EXTEND datasheet.pdf