Vishay/Vitramon VJ0402D5R6DLBAJ
VJ0402D5R6DLBAJ picture photo
Mfg. Part Number
VJ0402D5R6DLBAJ
Brief Description
CAP CER 5.6PF 100V NP0 0402
Datasheet Download
VJ0402D5R6DLBAJ.pdf
Availability of VJ0402D5R6DLBAJ
QUANTITY
VJ0402D5R6DLBAJ Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0402D5R6DLBAJ
Internal Part NumberEIS-VJ0402D5R6DLBAJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance5.6pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.61mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0402D5R6DLBAJ
Related LinksVJ0402D, VJ0402D5R6DLBAJ Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0402D5R6DLBAJ Details Description
Related parts for VJ0402D5R6DLBAJ
RES SMD 1.8K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 1.15 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72PS .100 PRESSFIT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
FUSE BLOCK CART 250V 30A CHASSIS datasheet.pdf
IC PWR MGMT FOR LI-ION SYS 32-QF datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
RES 2.4K OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 3K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.2V 3W DO204AL datasheet.pdf