Vishay/Vitramon VJ0402D5R6DXXAC
VJ0402D5R6DXXAC picture photo
Mfg. Part Number
VJ0402D5R6DXXAC
Brief Description
CAP CER 5.6PF 25V NP0 0402
Datasheet Download
VJ0402D5R6DXXAC.pdf
Availability of VJ0402D5R6DXXAC
QUANTITY
VJ0402D5R6DXXAC Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0402D5R6DXXAC
Internal Part NumberEIS-VJ0402D5R6DXXAC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance5.6pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.61mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0402D5R6DXXAC
Related LinksVJ0402D, VJ0402D5R6DXXAC Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0402D5R6DXXAC Details Description
Related parts for VJ0402D5R6DXXAC
FIXED IND 6.8UH 1.65A 50 MOHM datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ TO220-3 datasheet.pdf
RACK ECONOMIZER 66.56X22X 30.75" datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 100V X7R 1206 datasheet.pdf
RES 1 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 60W 18-36VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 20POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS 3.81MM ORG R/A datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 800V 2A SMB datasheet.pdf