Vishay/Vitramon VJ0402D6R2BXCAP
VJ0402D6R2BXCAP picture photo
Mfg. Part Number
VJ0402D6R2BXCAP
Brief Description
CAP CER 6.2PF 200V NP0 0402
Datasheet Download
VJ0402D6R2BXCAP.pdf
Availability of VJ0402D6R2BXCAP
QUANTITY
VJ0402D6R2BXCAP Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0402D6R2BXCAP
Internal Part NumberEIS-VJ0402D6R2BXCAP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6.2pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.61mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0402D6R2BXCAP
Related LinksVJ0402D, VJ0402D6R2BXCAP Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0402D6R2BXCAP Details Description
Related parts for VJ0402D6R2BXCAP
RES SMD 562 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 7.62MM 2POS PCB datasheet.pdf
BOX ALUM UNPAINTED 3.62"LX3.62"W datasheet.pdf
GLAND PLATE 13X3.56" GREY datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 250V datasheet.pdf
CAP CER 1UF 16V X8R 0805 datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION LIMIT datasheet.pdf
CABLE CLAMP .19" datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 4POS PIN datasheet.pdf