Aavid Thermalloy 533802B02500G
533802B02500G picture photo
Mfg. Part Number
533802B02500G
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
BOARD LEVEL HEAT SINK
Datasheet Download
533802B02500G.pdf
Availability of 533802B02500G
QUANTITY
533802B02500G Order Process
Ship out your order
Specifications of 533802B02500G
Internal Part NumberEIS-533802B02500G
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHow to Select a Heat Sink
Standard Package750
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
Series-
TypeBoard Level, Vertical
Package CooledTO-220
Attachment MethodPC Pin
ShapeRectangular, Fins
Length1.000" (25.40mm)
Width1.375" (34.93mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.500" (12.70mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise3W @ 50°C
Thermal Resistance @ Forced Air Flow4°C/W @ 700 LFM
Thermal Resistance @ Natural13°C/W
MaterialAluminum
Material FinishBlack Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)533802B02500G
Related Links533802, 533802B02500G Datasheet, Aavid Thermalloy Distributor
533802B02500G Details Description
Related parts for 533802B02500G
RELAY TELECOM DPDT 2A 6V datasheet.pdf
RES SMD 27K OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 1 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 24 OLIVE datasheet.pdf
RES 16.2K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 6.65K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC MEMS 25.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
IC OSC VCXO 500MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 60X40X12.7MM XCUT datasheet.pdf
INDUCTOR 7.6 X 6.9 X 3.0 3.3UH datasheet.pdf