Vishay/Vitramon VJ0402D6R8CXXAC
VJ0402D6R8CXXAC picture photo
Mfg. Part Number
VJ0402D6R8CXXAC
Brief Description
CAP CER 6.8PF 25V NP0 0402
Datasheet Download
VJ0402D6R8CXXAC.pdf
Availability of VJ0402D6R8CXXAC
QUANTITY
VJ0402D6R8CXXAC Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0402D6R8CXXAC
Internal Part NumberEIS-VJ0402D6R8CXXAC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6.8pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.61mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0402D6R8CXXAC
Related LinksVJ0402D, VJ0402D6R8CXXAC Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0402D6R8CXXAC Details Description
Related parts for VJ0402D6R8CXXAC
IC MPU RESET CIRC 4.38V SOT23 datasheet.pdf
RES SMD 76.8 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 0.36 OHM 5% 25W TO126 datasheet.pdf
TVS DIODE 8.55VWM 14.5VC DO214AB datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 200MW MINI3 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 19POS PIN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 32POS PIN datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.6V 1.5W DO204AL datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 3.1V SNT-4A datasheet.pdf