Vishay/Vitramon VJ0402D6R8DXBAC
VJ0402D6R8DXBAC picture photo
Mfg. Part Number
VJ0402D6R8DXBAC
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 6.8PF 100V NP0 0402
Datasheet Download
VJ0402D6R8DXBAC.pdf
Availability of VJ0402D6R8DXBAC
QUANTITY
VJ0402D6R8DXBAC Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0402D6R8DXBAC
Internal Part NumberEIS-VJ0402D6R8DXBAC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6.8pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.61mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0402D6R8DXBAC
Related LinksVJ0402D, VJ0402D6R8DXBAC Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0402D6R8DXBAC Details Description
Related parts for VJ0402D6R8DXBAC
CAP CER 0.033UF 100V X7R AXIAL datasheet.pdf
IC POE 802.3AF PD W/REG 16-SSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
RES 3.74 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH SLIDE datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 2A HRP datasheet.pdf
IC OSC VCXO 66MHZ 6CLCC datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS IN-LINE datasheet.pdf