Vishay/Vitramon VJ0402D6R8DXBAP
VJ0402D6R8DXBAP picture photo
Mfg. Part Number
VJ0402D6R8DXBAP
Brief Description
CAP CER 6.8PF 100V NP0 0402
Datasheet Download
VJ0402D6R8DXBAP.pdf
Availability of VJ0402D6R8DXBAP
QUANTITY
VJ0402D6R8DXBAP Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0402D6R8DXBAP
Internal Part NumberEIS-VJ0402D6R8DXBAP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6.8pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.61mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0402D6R8DXBAP
Related LinksVJ0402D, VJ0402D6R8DXBAP Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0402D6R8DXBAP Details Description
Related parts for VJ0402D6R8DXBAP
RES 40 OHM 5% 5W WIREWOUND AXL datasheet.pdf
CAP CER 47UF 6.3V X5R 1210 datasheet.pdf
RES SMD 60.4KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 4 POS FREE HNG W/SCKT datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Free Hanging (In-Line) Screw datasheet.pdf
IC OPAMP GP 150KHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
LED ARRAY XLAMP CXA1820 WHITE datasheet.pdf
RES SMD 9.53K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS INLINE SKT datasheet.pdf