TE Connectivity Deutsch Connectors AFD57-18-30PY-6117-LC
AFD57-18-30PY-6117-LC picture photo
Mfg. Part Number
AFD57-18-30PY-6117-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 30POS PIN
Datasheet Download
AFD57-18-30PY-6117-LC.pdf
Availability of AFD57-18-30PY-6117-LC
QUANTITY
AFD57-18-30PY-6117-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD57-18-30PY-6117-LC
Internal Part NumberEIS-AFD57-18-30PY-6117-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions30
Shell Size - Insert18-30
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (1), 20 (29)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD57-18-30PY-6117-LC
AFD57-18-30PY-6117-LC Details Description
Related parts for AFD57-18-30PY-6117-LC
CONN EDGECARD 20POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 120PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
RELAY PHOTOMOS 60V 1.25A SOP4 datasheet.pdf
RES 18 OHM 5W 5% RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS VERT .156 TIN datasheet.pdf
RES 11.5 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
M18LNG,SHLD,NPB,8MM,NPN,NC,M12 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 16POS 3.81MM datasheet.pdf