Vishay/Vitramon VJ0402D8R2BXCAC
VJ0402D8R2BXCAC picture photo
Mfg. Part Number
VJ0402D8R2BXCAC
Brief Description
CAP CER 8.2PF 200V NP0 0402
Datasheet Download
VJ0402D8R2BXCAC.pdf
Availability of VJ0402D8R2BXCAC
QUANTITY
VJ0402D8R2BXCAC Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0402D8R2BXCAC
Internal Part NumberEIS-VJ0402D8R2BXCAC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance8.2pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.61mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0402D8R2BXCAC
Related LinksVJ0402D, VJ0402D8R2BXCAC Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0402D8R2BXCAC Details Description
Related parts for VJ0402D8R2BXCAC
IC PROGRAM 4.100V RESET SOT23-5 datasheet.pdf
TVS DIODE 20.5VWM 33.2VC SMD datasheet.pdf
FIXED IND 1.5MH 180MA 5 OHM SMD datasheet.pdf
RES 130K OHM 20W 5% TO220 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 41POS SKT datasheet.pdf
CAP CER 27PF 400VAC SL RADIAL datasheet.pdf
HOOK-UP SOLID 18AWG YELLOW 100' datasheet.pdf
IC 32BIT SRL CMOS 80V 44PLCC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.433" (11.00mm) datasheet.pdf
FAN BLOWER CENTRIFUGAL datasheet.pdf
2.7 V to 5.5 V, <100 UA, 8-/10-/12-Bit nanoDAC D/A, SPI Interface, SC70 Package IC datasheet.pdf
0.5 OHM CMOS 1.65 V to 3.6 V Dual SPDT/2:1 MUX IC datasheet.pdf