Vishay/Vitramon VJ0402D8R2CLCAC
VJ0402D8R2CLCAC picture photo
Mfg. Part Number
VJ0402D8R2CLCAC
Brief Description
CAP CER 8.2PF 200V NP0 0402
Datasheet Download
VJ0402D8R2CLCAC.pdf
Availability of VJ0402D8R2CLCAC
QUANTITY
VJ0402D8R2CLCAC Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0402D8R2CLCAC
Internal Part NumberEIS-VJ0402D8R2CLCAC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance8.2pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.61mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0402D8R2CLCAC
Related LinksVJ0402D, VJ0402D8R2CLCAC Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0402D8R2CLCAC Details Description
Related parts for VJ0402D8R2CLCAC
RES SMD 17.4 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 2.32K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 25W datasheet.pdf
RES 68.1K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 80V RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 63V SNAP datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.1A SOT23-3 datasheet.pdf
IC HI SPEED ADC 10BIT 48TQFP datasheet.pdf
MF6 MOUNTING FOOT KE/POK datasheet.pdf
SINGL KEY & ACT TRAPPED FLEX ACT datasheet.pdf
GSM 3 V Receiver IF Subsystem IC datasheet.pdf