Vishay/Vitramon VJ0402D8R2CXAAC
VJ0402D8R2CXAAC picture photo
Mfg. Part Number
VJ0402D8R2CXAAC
Brief Description
CAP CER 8.2PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
VJ0402D8R2CXAAC.pdf
Availability of VJ0402D8R2CXAAC
QUANTITY
VJ0402D8R2CXAAC Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0402D8R2CXAAC
Internal Part NumberEIS-VJ0402D8R2CXAAC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance8.2pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.61mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0402D8R2CXAAC
Related LinksVJ0402D, VJ0402D8R2CXAAC Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0402D8R2CXAAC Details Description
Related parts for VJ0402D8R2CXAAC
CONN TERM BLK RAIL MNT 35 PA BG datasheet.pdf
CONN FFC FPC VERT 16POS 1MM PCB datasheet.pdf
RES SMD 182 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC ADC 12BIT SERIAL 8-SOIC datasheet.pdf
IC FPS PWR SWITCH 160W 9-SIPL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
RES 21.5K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 7.87K OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 20POS TIN datasheet.pdf
TRANS NPN/PNP PREBIAS 0.1W ES6 datasheet.pdf