Vishay/Vitramon VJ0402D9R1CLXAC
VJ0402D9R1CLXAC picture photo
Mfg. Part Number
VJ0402D9R1CLXAC
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 9.1PF 25V NP0 0402
Datasheet Download
VJ0402D9R1CLXAC.pdf
Availability of VJ0402D9R1CLXAC
QUANTITY
VJ0402D9R1CLXAC Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0402D9R1CLXAC
Internal Part NumberEIS-VJ0402D9R1CLXAC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance9.1pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.61mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0402D9R1CLXAC
Related LinksVJ0402D, VJ0402D9R1CLXAC Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0402D9R1CLXAC Details Description
Related parts for VJ0402D9R1CLXAC
IC REG BOOST ADJ 525MA 8DIP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 7.3A 8-SOIC datasheet.pdf
IC LOAD SWITCH FIX CURR SOT23-5 datasheet.pdf
IC TXRX RS485 20MBPS 8-MSOP datasheet.pdf
Connector Receptacle, Pass Through 44 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
RES 43.2 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CONN HDR 45POS T/H 0.100 GOLD datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH datasheet.pdf
OSC VCTCXO 25.000MHZ CL SNWV SMD datasheet.pdf