Vishay/Dale RN60D5300FB14
RN60D5300FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN60D5300FB14
Brief Description
RES 530 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60D5300FB14.pdf
Availability of RN60D5300FB14
QUANTITY
RN60D5300FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60D5300FB14
Internal Part NumberEIS-RN60D5300FB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)530
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60D5300FB14
Related LinksRN60D5, RN60D5300FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60D5300FB14 Details Description
Related parts for RN60D5300FB14
JUMPER-H1502TR/A3049N/H1502TR 5" datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 50V 1.5A DO15 datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 1MHZ 8SO datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES METAL OX 5W 2 OHM 5% AXL datasheet.pdf
CONN HEADER BACKPLANE 100PS GOLD datasheet.pdf
CONN HEADER BP 56POS 4COL VERT datasheet.pdf
RES 26.1K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .100 12POS datasheet.pdf
AREA REFL PNP IR 20CM WR SEL 2MS datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 5.9V 17.7W datasheet.pdf