TDK Corporation FK20C0G2J562J
FK20C0G2J562J picture photo
Mfg. Part Number
FK20C0G2J562J
Brief Description
CAP CER 5600PF 630V C0G RADIAL
Datasheet Download
FK20C0G2J562J.pdf
Availability of FK20C0G2J562J
QUANTITY
FK20C0G2J562J Order Process
Ship out your order
Specifications of FK20C0G2J562J
Internal Part NumberEIS-FK20C0G2J562J
PackagingBulk
Capacitance5600pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated630V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.217" L x 0.157" W (5.50mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.276" (7.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)