Vishay/Vitramon VJ0402H331KXBAC
VJ0402H331KXBAC picture photo
Mfg. Part Number
VJ0402H331KXBAC
Brief Description
CAP CER 330PF 100V X8R 0402
Datasheet Download
VJ0402H331KXBAC.pdf
Availability of VJ0402H331KXBAC
QUANTITY
VJ0402H331KXBAC Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0402H331KXBAC
Internal Part NumberEIS-VJ0402H331KXBAC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance330pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX8R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.60mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Temperature
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0402H331KXBAC
Related LinksVJ0402H, VJ0402H331KXBAC Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0402H331KXBAC Details Description
Related parts for VJ0402H331KXBAC
CAP FILM 560PF 5% 50VDC 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 18.7 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CAP CER 1PF 16V NP0 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT INLINE 19POS SCKT datasheet.pdf
RES 13K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 50X40X9.5MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM R-TAB datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5X2.0MM datasheet.pdf
RELAY TIMER datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADPTR 48V 50W datasheet.pdf