Vishay/Vitramon VJ0402Y102KNAAI
VJ0402Y102KNAAI picture photo
Mfg. Part Number
VJ0402Y102KNAAI
Brief Description
CAP CER 1000PF 50V X7R 0402
Datasheet Download
VJ0402Y102KNAAI.pdf
Availability of VJ0402Y102KNAAI
QUANTITY
VJ0402Y102KNAAI Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0402Y102KNAAI
Internal Part NumberEIS-VJ0402Y102KNAAI
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC, Epoxy
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.60mm)
Lead Spacing-
FeaturesNon-Magnetic
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0402Y102KNAAI
Related LinksVJ0402Y, VJ0402Y102KNAAI Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0402Y102KNAAI Details Description
Related parts for VJ0402Y102KNAAI
CONN HEADER .100 SINGL R/A 24POS datasheet.pdf
IC AMP HBT 5000MHZ SOT-89 datasheet.pdf