Vishay/Vitramon VJ0402Y562KNAAJ00
VJ0402Y562KNAAJ00 picture photo
Mfg. Part Number
VJ0402Y562KNAAJ00
Brief Description
CAP CER 5600PF 50V X7R 0402
Datasheet Download
VJ0402Y562KNAAJ00.pdf
Availability of VJ0402Y562KNAAJ00
QUANTITY
VJ0402Y562KNAAJ00 Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0402Y562KNAAJ00
Internal Part NumberEIS-VJ0402Y562KNAAJ00
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance5600pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC, Epoxy
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0402Y562KNAAJ00
Related LinksVJ0402Y5, VJ0402Y562KNAAJ00 Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0402Y562KNAAJ00 Details Description
Related parts for VJ0402Y562KNAAJ00
IC REG LDO 2.5V 0.8A DDPAK datasheet.pdf
FAN AXIAL 40X20MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC REG CTRLR FLYBK ISO PWM 8-SOP datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
231693 CAP datasheet.pdf
RES 2.52K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 22000UF 20% 160V SCREW datasheet.pdf
RES 26.4K OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM R-TAB T766 datasheet.pdf
OSC MEMS 156.2578MHZ HCSL SMD datasheet.pdf