Vishay/Vitramon VJ0505D0R7VXPAJ
VJ0505D0R7VXPAJ picture photo
Mfg. Part Number
VJ0505D0R7VXPAJ
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.70PF 250V NP0 0505
Datasheet Download
VJ0505D0R7VXPAJ.pdf
Availability of VJ0505D0R7VXPAJ
QUANTITY
VJ0505D0R7VXPAJ Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0505D0R7VXPAJ
Internal Part NumberEIS-VJ0505D0R7VXPAJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ QUAD HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.70pF
Tolerance±0.05pF
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0505 (1313 Metric)
Size / Dimension0.055" L x 0.055" W (1.40mm x 1.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0505D0R7VXPAJ
Related LinksVJ0505D, VJ0505D0R7VXPAJ Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0505D0R7VXPAJ Details Description
Related parts for VJ0505D0R7VXPAJ
IC ENCORE MCU FLASH 48K 68PLCC datasheet.pdf
CAP CER 43PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 13POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
LED RED CLEAR 5MM OVAL T/H datasheet.pdf
RES 4.7 OHM 100W 1% TO247 datasheet.pdf
RES 69.8K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 68K OHM 3/4W 1206 WIDE datasheet.pdf
DIP CABLE 24POS datasheet.pdf
WHITE POLYESTER 1.5" X .25" datasheet.pdf