Vishay/Vitramon VJ0505D560JXPAJ
VJ0505D560JXPAJ picture photo
Mfg. Part Number
VJ0505D560JXPAJ
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 56PF 250V NP0 0505
Datasheet Download
VJ0505D560JXPAJ.pdf
Availability of VJ0505D560JXPAJ
QUANTITY
VJ0505D560JXPAJ Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0505D560JXPAJ
Internal Part NumberEIS-VJ0505D560JXPAJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductQUAD HiFREQ Series
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ QUAD HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance56pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0505 (1313 Metric)
Size / Dimension0.055" L x 0.055" W (1.40mm x 1.40mm)
Height - Seated (Max)0.033" (0.85mm)
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0505D560JXPAJ
Related LinksVJ0505D, VJ0505D560JXPAJ Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0505D560JXPAJ Details Description
Related parts for VJ0505D560JXPAJ
JUMPER-H9991TR/1852YL/H9991TR 2" datasheet.pdf
IC OPAMP GP 75MHZ 16SO datasheet.pdf
MAT FEML SNAP 11-3/4X47-1/2X1/16 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CABLE CAT5E 8COND 24AWG 1000' datasheet.pdf
CAP CER 10UF 25V X7R 8-DIP datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 50V 1% RADIAL datasheet.pdf
LED BLINKING YLW DIFF 3MM T/H datasheet.pdf
TV 29C 29#16 PIN RECP datasheet.pdf
DIODE ZENER 15V 500MW DO35 datasheet.pdf
35A Silicon Power Rectifier Diode IC datasheet.pdf