Vishay/Vitramon VJ0603A222JXJCW1BC
VJ0603A222JXJCW1BC picture photo
Mfg. Part Number
VJ0603A222JXJCW1BC
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2200PF 16V NP0 0603
Datasheet Download
VJ0603A222JXJCW1BC.pdf
Availability of VJ0603A222JXJCW1BC
QUANTITY
VJ0603A222JXJCW1BC Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0603A222JXJCW1BC
Internal Part NumberEIS-VJ0603A222JXJCW1BC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2200pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.95mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0603A222JXJCW1BC
Related LinksVJ0603A22, VJ0603A222JXJCW1BC Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0603A222JXJCW1BC Details Description
Related parts for VJ0603A222JXJCW1BC
MOSFET P-CH 60V 8.8A I-PAK datasheet.pdf
RES SMD 0.1 OHM 1% 1/4W 0805 datasheet.pdf
IC MICROMAN 5V ACT HI 10% 8-SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 35V 10% 2917 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 250V 2.1A 8-SOIC datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 24V 24W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
RA HDR ASSY 8 CKT 30 GOLD datasheet.pdf
IC REG LDO 2.9V 0.3A 10DFN datasheet.pdf
100UF 25V 6X10MM 85C 2500H datasheet.pdf