Vishay/Vitramon VJ0603D0R5VXPAJ
VJ0603D0R5VXPAJ picture photo
Mfg. Part Number
VJ0603D0R5VXPAJ
Brief Description
CAP CER 0.50PF 250V NP0 0603
Datasheet Download
VJ0603D0R5VXPAJ.pdf
Availability of VJ0603D0R5VXPAJ
QUANTITY
VJ0603D0R5VXPAJ Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0603D0R5VXPAJ
Internal Part NumberEIS-VJ0603D0R5VXPAJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.50pF
Tolerance±0.05pF
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0603D0R5VXPAJ
Related LinksVJ0603D, VJ0603D0R5VXPAJ Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0603D0R5VXPAJ Details Description
Related parts for VJ0603D0R5VXPAJ
THERMAL PAD MULTI W/ADH .006" K4 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100 EYELET datasheet.pdf
FUSE 25A 690V 00TN/80 GR datasheet.pdf