Vishay/Vitramon VJ0603D100FXAAJ
VJ0603D100FXAAJ picture photo
Mfg. Part Number
VJ0603D100FXAAJ
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 10PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
VJ0603D100FXAAJ.pdf
Availability of VJ0603D100FXAAJ
QUANTITY
VJ0603D100FXAAJ Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0603D100FXAAJ
Internal Part NumberEIS-VJ0603D100FXAAJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0603D100FXAAJ
Related LinksVJ0603D, VJ0603D100FXAAJ Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0603D100FXAAJ Details Description
Related parts for VJ0603D100FXAAJ
RES SMD 28K OHM 0.5% 1/16W 0816 datasheet.pdf
BOARD WEBENCH LM2577,LM2585/87 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 2.5V 8TSSOP datasheet.pdf
IC TRANSMISSION MOD 32-HVQFN datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
SENSOR TEMPERATURE SMBUS 10VSSOP datasheet.pdf
RES 237 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
PUSHBUTTON SS SWITCH datasheet.pdf
CAP TANT 120UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf
CRYSTAL 26.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS STRGHT datasheet.pdf