Vishay/Vitramon VJ0603D101FXAAR
VJ0603D101FXAAR picture photo
Mfg. Part Number
VJ0603D101FXAAR
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 100PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
VJ0603D101FXAAR.pdf
Availability of VJ0603D101FXAAR
QUANTITY
VJ0603D101FXAAR Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0603D101FXAAR
Internal Part NumberEIS-VJ0603D101FXAAR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0603D101FXAAR
Related LinksVJ0603D, VJ0603D101FXAAR Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0603D101FXAAR Details Description
Related parts for VJ0603D101FXAAR
TVS DIODE 64.1VWM 103VC AXIAL datasheet.pdf
EDGECARD 212PS .050 SMD W/O POST datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 25W datasheet.pdf
CAP CER 0.15UF 50V X8R 1210 datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5.3KV TRANS 4SMD datasheet.pdf
IC PCI SW 32LANE 8PORT 484BGA datasheet.pdf
CONN ADAPT JACK-JACK N 50 OHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS INLINE SKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf