Vishay/Vitramon VJ0603D101GLXAR
VJ0603D101GLXAR picture photo
Mfg. Part Number
VJ0603D101GLXAR
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 100PF 25V NP0 0603
Datasheet Download
VJ0603D101GLXAR.pdf
Availability of VJ0603D101GLXAR
QUANTITY
VJ0603D101GLXAR Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0603D101GLXAR
Internal Part NumberEIS-VJ0603D101GLXAR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0603D101GLXAR
Related LinksVJ0603D, VJ0603D101GLXAR Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0603D101GLXAR Details Description
Related parts for VJ0603D101GLXAR
RES SMD 1.47K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
EVALUATION BOARD FOR ISL28291 datasheet.pdf
EVALUATION MODULE FOR ADS6148 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 9POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
DBL END CORDSET MALE/FEMALE 5P datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 25W datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf