Vishay/Vitramon VJ0603D120GLPAP
VJ0603D120GLPAP picture photo
Mfg. Part Number
VJ0603D120GLPAP
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 12PF 250V NP0 0603
Datasheet Download
VJ0603D120GLPAP.pdf
Availability of VJ0603D120GLPAP
QUANTITY
VJ0603D120GLPAP Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0603D120GLPAP
Internal Part NumberEIS-VJ0603D120GLPAP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance12pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0603D120GLPAP
Related LinksVJ0603D, VJ0603D120GLPAP Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0603D120GLPAP Details Description
Related parts for VJ0603D120GLPAP
RES SMD 309K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
IC POT DGTL DUAL 2K OHM 20-SOIC datasheet.pdf
IC XDCP 32-TAP 50K 3WIRE 8-SOIC datasheet.pdf
LED COOL WHITE DIFF 4PLCC SMD datasheet.pdf
CONV DC/DC 20W 25-75VIN 24VOUT datasheet.pdf
CAP CER 3.3PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 345MHZ 6CLCC datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CAP ALUM 18000UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
8MM RGB LED LAMP COMMON CATHODE datasheet.pdf