Vishay/Vitramon VJ0603D121FLXAJ
VJ0603D121FLXAJ picture photo
Mfg. Part Number
VJ0603D121FLXAJ
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 120PF 25V NP0 0603
Datasheet Download
VJ0603D121FLXAJ.pdf
Availability of VJ0603D121FLXAJ
QUANTITY
VJ0603D121FLXAJ Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0603D121FLXAJ
Internal Part NumberEIS-VJ0603D121FLXAJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance120pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0603D121FLXAJ
Related LinksVJ0603D, VJ0603D121FLXAJ Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0603D121FLXAJ Details Description
Related parts for VJ0603D121FLXAJ
THERMISTOR PTC 470 OHM 135C SMD datasheet.pdf
CAP CER 36PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
SENSOR 1500PSI 5/8" 7/16 UNF 5V datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 100POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V TO263AB datasheet.pdf
CONN RCPT 1POS BOX MNT W/SKT datasheet.pdf
OSC VCXO 120.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
IC ENCODER ROTARY 10BIT 16QFN datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 1A DO204AL datasheet.pdf
RES SMD 2.67K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CAP FILM 10NF5% 630VDC RAD datasheet.pdf
CAP FILM 0.15UF 10% 100VDC RDL datasheet.pdf