Vishay/Vitramon VJ0603D151FXXAR
VJ0603D151FXXAR picture photo
Mfg. Part Number
VJ0603D151FXXAR
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 150PF 25V NP0 0603
Datasheet Download
VJ0603D151FXXAR.pdf
Availability of VJ0603D151FXXAR
QUANTITY
VJ0603D151FXXAR Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0603D151FXXAR
Internal Part NumberEIS-VJ0603D151FXXAR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance150pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0603D151FXXAR
Related LinksVJ0603D, VJ0603D151FXXAR Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0603D151FXXAR Details Description
Related parts for VJ0603D151FXXAR
CAP FILM 0.047UF 5% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
CARD EDGE 86POS DL .125X.250 BLK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 3.3PF 500V 1111 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS INLINE SCKT datasheet.pdf
RES SMD 1.62K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 74POS .125" datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 120PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf