Vishay/Vitramon VJ0603D180KXCAC
VJ0603D180KXCAC picture photo
Mfg. Part Number
VJ0603D180KXCAC
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 18PF 200V NP0 0603
Datasheet Download
VJ0603D180KXCAC.pdf
Availability of VJ0603D180KXCAC
QUANTITY
VJ0603D180KXCAC Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0603D180KXCAC
Internal Part NumberEIS-VJ0603D180KXCAC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance18pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0603D180KXCAC
Related LinksVJ0603D, VJ0603D180KXCAC Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0603D180KXCAC Details Description
Related parts for VJ0603D180KXCAC
CAP TANT 4.7UF 6.3V 10% RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 3.77A 69 MOHM TH datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
TXRX OPT SM 155MBS SONET OC3/SDH datasheet.pdf
RES SMD 3.6M OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
TOP MOUNT 4 PORT PNP 1' SPCL datasheet.pdf
WIRE-SAVING CONNECTOR datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 52LQFP datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 3.4A 52.8 MOHM datasheet.pdf