Vishay/Vitramon VJ0603D180KXCAC
VJ0603D180KXCAC picture photo
Mfg. Part Number
VJ0603D180KXCAC
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 18PF 200V NP0 0603
Datasheet Download
VJ0603D180KXCAC.pdf
Availability of VJ0603D180KXCAC
QUANTITY
VJ0603D180KXCAC Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0603D180KXCAC
Internal Part NumberEIS-VJ0603D180KXCAC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance18pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0603D180KXCAC
Related LinksVJ0603D, VJ0603D180KXCAC Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0603D180KXCAC Details Description
Related parts for VJ0603D180KXCAC
JUMPER-H1506TR/A3048B/X 2" datasheet.pdf
TRANS NPN 60V 8A SOT-223 datasheet.pdf
IC REG LIN W/SPR VSR 20-TQFN datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 32TQFP datasheet.pdf
IC EMI FILTER ARRAY 6CH 15CSP datasheet.pdf
IC GATE DUAL FUNCTION 8XSON datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.115" 5MM 3LD datasheet.pdf
RES 182K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
60709A111 FRONT COVER datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 16V X7R 0805 datasheet.pdf