Vishay/Vitramon VJ0603D181GLAAR
VJ0603D181GLAAR picture photo
Mfg. Part Number
VJ0603D181GLAAR
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 180PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
VJ0603D181GLAAR.pdf
Availability of VJ0603D181GLAAR
QUANTITY
VJ0603D181GLAAR Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0603D181GLAAR
Internal Part NumberEIS-VJ0603D181GLAAR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance180pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0603D181GLAAR
Related LinksVJ0603D, VJ0603D181GLAAR Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0603D181GLAAR Details Description
Related parts for VJ0603D181GLAAR
IC REG LDO 12V 0.5A TO220-3 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS 3.81MM datasheet.pdf
SOCKET UNIT 110VAC XFRMR SOLDER datasheet.pdf
RES 11.5 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
VARISTOR 125V 0402 datasheet.pdf
CABLE ASSEM 2MM 10POS DBL END 24 datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 600MA 330 MOHM datasheet.pdf
PROXIMITY SENSOR M12 8MM PNP NO datasheet.pdf
CGRID SMT BKWY HDR TIN 32CKT datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 12V 12A datasheet.pdf
RES 124K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf