Vishay/Vitramon VJ0603D181KLAAJ
VJ0603D181KLAAJ picture photo
Mfg. Part Number
VJ0603D181KLAAJ
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 180PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
VJ0603D181KLAAJ.pdf
Availability of VJ0603D181KLAAJ
QUANTITY
VJ0603D181KLAAJ Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0603D181KLAAJ
Internal Part NumberEIS-VJ0603D181KLAAJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance180pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0603D181KLAAJ
Related LinksVJ0603D, VJ0603D181KLAAJ Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0603D181KLAAJ Details Description
Related parts for VJ0603D181KLAAJ
IC OPAMP GP 44MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
Connector Receptacle 43 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN EDGECARD 212PS .050 DIP SLD datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 20V 20% RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 79POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES 499K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 46.4 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 29POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CONN HDR 8POS 7.50MM R/A SLDR datasheet.pdf
CAP POLY 330UF 20% 4V SMD datasheet.pdf