Vishay/Vitramon VJ0603D181KXAAR
VJ0603D181KXAAR picture photo
Mfg. Part Number
VJ0603D181KXAAR
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 180PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
VJ0603D181KXAAR.pdf
Availability of VJ0603D181KXAAR
QUANTITY
VJ0603D181KXAAR Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0603D181KXAAR
Internal Part NumberEIS-VJ0603D181KXAAR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance180pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0603D181KXAAR
Related LinksVJ0603D, VJ0603D181KXAAR Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0603D181KXAAR Details Description
Related parts for VJ0603D181KXAAR
IC REG LDO 4V 0.5A PPAK datasheet.pdf
IDC CABLE - CKC50S/AE50G/CCE50S datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
GASKT FABRIC/FOAM 7X457.2MM RECT datasheet.pdf
CONN DIN C FEMALE 96CKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 25W datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 400W datasheet.pdf
FIXED IND 15NH 240MA 480 MOHM datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole Wire Wrap datasheet.pdf