Vishay/Vitramon VJ0603D1R0BLPAC
VJ0603D1R0BLPAC picture photo
Mfg. Part Number
VJ0603D1R0BLPAC
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1PF 250V NP0 0603
Datasheet Download
VJ0603D1R0BLPAC.pdf
Availability of VJ0603D1R0BLPAC
QUANTITY
VJ0603D1R0BLPAC Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0603D1R0BLPAC
Internal Part NumberEIS-VJ0603D1R0BLPAC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0603D1R0BLPAC
Related LinksVJ0603D, VJ0603D1R0BLPAC Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0603D1R0BLPAC Details Description
Related parts for VJ0603D1R0BLPAC
RES SMD 3.4K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 4.2A 47 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CABLE 4COND 14AWG BLACK 100' datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONICAL 0.10MM datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM L-TAB datasheet.pdf
POLYSWITCH PTC RESET 9A datasheet.pdf