Vishay/Vitramon VJ0603D1R2CLXAJ
VJ0603D1R2CLXAJ picture photo
Mfg. Part Number
VJ0603D1R2CLXAJ
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1.2PF 25V NP0 0603
Datasheet Download
VJ0603D1R2CLXAJ.pdf
Availability of VJ0603D1R2CLXAJ
QUANTITY
VJ0603D1R2CLXAJ Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0603D1R2CLXAJ
Internal Part NumberEIS-VJ0603D1R2CLXAJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.2pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0603D1R2CLXAJ
Related LinksVJ0603D, VJ0603D1R2CLXAJ Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0603D1R2CLXAJ Details Description
Related parts for VJ0603D1R2CLXAJ
CARDEDGE 100POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
Connector Receptacle 66 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
IC PLL CLK DVR SDRAM 40-VFQFPN datasheet.pdf
CONN HEADER BRKWY 6POS R/A TIN datasheet.pdf
FUSE FAST 25A 250V MIDGET datasheet.pdf
SURFACE FB BELT 43X75" A VFN datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS PANEL MNT SKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
DIODE SW 400V DO219-M datasheet.pdf