Vishay/Vitramon VJ0603D1R4BLPAJ
VJ0603D1R4BLPAJ picture photo
Mfg. Part Number
VJ0603D1R4BLPAJ
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1.4PF 250V NP0 0603
Datasheet Download
VJ0603D1R4BLPAJ.pdf
Availability of VJ0603D1R4BLPAJ
QUANTITY
VJ0603D1R4BLPAJ Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0603D1R4BLPAJ
Internal Part NumberEIS-VJ0603D1R4BLPAJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.4pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0603D1R4BLPAJ
Related LinksVJ0603D, VJ0603D1R4BLPAJ Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0603D1R4BLPAJ Details Description
Related parts for VJ0603D1R4BLPAJ
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CABLE PATCH CAT6 BLUE 5' datasheet.pdf
CAP CER 680PF 50V NP0 1812 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 60V 2A 3HUSON datasheet.pdf
CONN RING UNINS 17-20AWG datasheet.pdf
RES 13.7K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
FUSE DIST BLOCK 665A 600V 2POLE datasheet.pdf
ARRIA V STARTER KIT datasheet.pdf
TVS DIODE 8.5VWM 15.9VC SMBJ datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf
OSC MEMS PROG datasheet.pdf
FUSEBANK 63A 660V AC 6 WAY datasheet.pdf