Vishay/Vitramon VJ0603D1R4CLCAP
VJ0603D1R4CLCAP picture photo
Mfg. Part Number
VJ0603D1R4CLCAP
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1.4PF 200V NP0 0603
Datasheet Download
VJ0603D1R4CLCAP.pdf
Availability of VJ0603D1R4CLCAP
QUANTITY
VJ0603D1R4CLCAP Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0603D1R4CLCAP
Internal Part NumberEIS-VJ0603D1R4CLCAP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.4pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0603D1R4CLCAP
Related LinksVJ0603D, VJ0603D1R4CLCAP Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0603D1R4CLCAP Details Description
Related parts for VJ0603D1R4CLCAP
IC OPAMP JFET 10MHZ 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 91K OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 107 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CIGARETTE SOCKET METAL INSUL datasheet.pdf
RES 1.62M OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 2POS 90DEG datasheet.pdf
DIL SOLDER TAIL 2.54MM datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .100" datasheet.pdf
RELAY GEN PURP datasheet.pdf
RES SMD 806 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf