Vishay/Vitramon VJ0603D1R6CXAAP
VJ0603D1R6CXAAP picture photo
Mfg. Part Number
VJ0603D1R6CXAAP
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1.6PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
VJ0603D1R6CXAAP.pdf
Availability of VJ0603D1R6CXAAP
QUANTITY
VJ0603D1R6CXAAP Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0603D1R6CXAAP
Internal Part NumberEIS-VJ0603D1R6CXAAP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.6pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0603D1R6CXAAP
Related LinksVJ0603D, VJ0603D1R6CXAAP Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0603D1R6CXAAP Details Description
Related parts for VJ0603D1R6CXAAP
CONVERT DC/DC 0.75 5.5V @ 3A datasheet.pdf
HSHRINK MARKER T111 WHT 100/RL datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 1A 125V datasheet.pdf
IC TRANS ARRAY 5X PND 16QFN datasheet.pdf
RES SMD 62K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN SHROUDED PWR HEADER 40POS datasheet.pdf
CONN PLUG 20POS VERT DL .5MM SMD datasheet.pdf
CAP CER 30PF 400VAC SL RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 12POS SMT 5.5MM datasheet.pdf