Vishay/Vitramon VJ0603D1R6CXCAP
VJ0603D1R6CXCAP picture photo
Mfg. Part Number
VJ0603D1R6CXCAP
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1.6PF 200V NP0 0603
Datasheet Download
VJ0603D1R6CXCAP.pdf
Availability of VJ0603D1R6CXCAP
QUANTITY
VJ0603D1R6CXCAP Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0603D1R6CXCAP
Internal Part NumberEIS-VJ0603D1R6CXCAP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.6pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0603D1R6CXCAP
Related LinksVJ0603D, VJ0603D1R6CXCAP Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0603D1R6CXCAP Details Description
Related parts for VJ0603D1R6CXCAP
RES SMD 1.15 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 128KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
IC POT DGTL DUAL 10K RHEO 10DFN datasheet.pdf
RES SMD 390K OHM 1/2W 1206 WIDE datasheet.pdf
RES 115K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 82.5K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON datasheet.pdf
PIN DETECTOR 850NM 2GBPS TO46 datasheet.pdf
TRANS NPN/PNP PREBIAS 0.3W SM6 datasheet.pdf