Vishay/Vitramon VJ0603D1R7BLBAC
VJ0603D1R7BLBAC picture photo
Mfg. Part Number
VJ0603D1R7BLBAC
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1.7PF 100V NP0 0603
Datasheet Download
VJ0603D1R7BLBAC.pdf
Availability of VJ0603D1R7BLBAC
QUANTITY
VJ0603D1R7BLBAC Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0603D1R7BLBAC
Internal Part NumberEIS-VJ0603D1R7BLBAC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.7pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0603D1R7BLBAC
Related LinksVJ0603D, VJ0603D1R7BLBAC Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0603D1R7BLBAC Details Description
Related parts for VJ0603D1R7BLBAC
IC OPAMP GP 1MHZ RRO 14DIP datasheet.pdf
CABLE SMA-RA/SMA-RA 18" RG-316DS datasheet.pdf
ADAPTER USB - IEEE PARALLEL 6' datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 5.0MM 6POS PCB datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 22POS BOX MNT SCKT datasheet.pdf
Crystal 19.6608MHz 30ppm 18pF 60 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
MCU 8BIT 8KB FLASH 20-TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
MICRO 9C P 72" WHT JACKP NI datasheet.pdf
CONN SOCKET BRD/BRD .5MM 60POS datasheet.pdf